اصول انتخاب موضوع پایان نامه

مهمترین منابع برای انتخاب موضوع پایان نامه

مهمترین منابع برای انتخاب موضوع پایان نامه عبارتند از:

۱) استفاده از تجارب شخص.

۲) ارتباط با دانشمندان و اساتید به نام در داخل و خارج از کشور.

۳) استفاده از کتب تخصصی لاتین و مقالات معتبر و به روز.

۴) مقالات علمی –پژوهشی  فارسی.

۵) اولویت های پژوهشی دولت ها ، دانشگاه ها،شرکت ها و موسسات خصوصی.

۶) شرکت در جلسه دفاعیه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری.

۷) فیلم های مستند و شبکه های خبری.

۸) اولویت های پژوهشی انجمن های علمی داخلی و خارجی.

۹) نگاه به محورهای کنفرانس ها و همایش هاو سمینارها.

۱۰) ایده گرفتن، خودیادگیری و فرایند آموزش از طریق اینترنتدر انتخاب موضوع پایان نامه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اهمیت موضوع پایان نامه: هر موضوع و مسأله را به صرف اینکه قابل تحقیق می باشد ، نباید مورد بررسی قرار داد . در انتخاب موضوع پایان نامه باید به اهمیت مسأله مورد نظر توجه داشت ، تا اگر واجد ارزش و اهمیت کافی نیست ، برای آن وقت و بودجه بدون جهت تلف نگردد .

هدف انتخاب موضوع پایان نامه: در شروع به کار پایان نامه، قبل از هر گونه مطالعه باید هدف محقق از مسأله ای که برای مطالعه انتخاب کرده است روشن باشد . بی هدفی موضوع پایان نامه موجب خواهد شد که پس از پایان کار پایان نامه ، از نتیجه ای که بدست آمده است رضایت نداشته باشیم.

امکان سنجی پایان نامه : انجام یک پایان نامه نسبتاً بدون عیب و نقص و رسیدن به اهداف اصلی درصورتی میسر خواهد بود که انجام دهنده پایان نامه، امکانات مورد نیاز برای انجام پایان نامه پیرامون مسأله مورد نظر را در اختیار داشته باشد .

توجه به عواملی چند ، قبل از هر نوع مطالعه ای به بررسی امکانات مطالعه کمک مؤثری خواهد کرد.

وجود فرهنگ تحقیق – فرهنگ جامعه / سازمان در سطحی باید باشد که برای کارهای تحقیقاتی ارزش و اعتبار قائل شود تا افراد به انجام امور تحقیقاتی بر انگیخته شوند.

فراهم بودن اطلاعات مورد نیاز پایان نامه : اطلاعات مورد نیاز برای انجام پایان نامه نیز باید فراهم باشد . چه بسا دیده شده است که موضوعی برای پایان نامه انتخاب گردیده است که مطالعه آن اهمیت و ارزش زیاد دارد ، بودجه کافی دردست است ، و نیروی انسانی لازم نیز در اختیار محقق قرار گرفته است ؛ ولی امکانی برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز وجود ندارد . این اطلاعات ممکن است جنبه کاملاً شخصی و محرمانه داشته باشد که نتوان آنها را از طریق مشاهده و مصاحبه بدست آورد و یا گروه مورد مطالعه کسانی باشند که اطلاعات مورد نظر را نداشته باشند.

فراهم بودن بودجه کافی : در زمان برآورد بودجه باید تمام جوانب کار و مشکلاتی که در حین نوشتن و انجام پایان نامه پیش خواهد آمد مورد توجه قرار گیرد . این مشکل درصورتیکه بدان توجه کافی نشود به دو نحو امکان مطالعه مسأله مورد نظر را محدود می کند . اولاً ، ممکن است در اثر برآورد غلط ، بودجه تخصیص یافته به امر پایان نامه تکافوی مخارج لازم را نکند ؛ و درثانی ، امکان دارد که پیش بینی مخارج به صورت صحیحی انجام شده باشد ، ولی مسائل و حوادث غیر منتظره ای در راه تحقیق و پایان نامه پیش آید که متضمن مخارج اضافی باشد . هریک از این علل دوگانه کافی است که انجام مطالعه مورد نظر را غیر ممکن سازد .

فراهم بودن نیروی انسانی لازم : برآورد نیروی انسانی موردنیاز از مهمترین مسائلی است که انجام دهنده پایان نامه باید به آن توجه داشته باشد . دراین مورد نیز ، باید به دو عامل توجه داشت : اولاً ، نیروی انسانی ( انجام دهنده ها ) به حد کافی در اختیار باشد ؛ ثانیاً ، این افراد باید تحت آموزش قرارگیرند و شرایط لازم را کسب کنند . به صرف داشتن تعداد کافی افراد ، نمی توان به حصول نتیجه مطلوب در پایان نامه مورد نظر ، اطمینان داشت . این افراد باید شایستگی لازم را در مورد کاری که به آنها واگذار خواهد شد داشته  و آموزش کافی نیز دیده باشند.

فراهم بودن وسایل پایان نامه : برای انجام پایان نامه محقق به حداقل وسایلی نیازمند است که این وسایل ممکن است وسائط نقلیه، نقشه جغرافیایی ، کتب ، آرشیو ، پرسشنامه و…. باشد . فقدان این وسایل – که بسته به نوع کار پایان نامه ممکن است این وسایل نیز مختلف باشد – حتی اگر کار رسیدن به نتایج مورد نظر را غیر ممکن نسازد ، موانع و مشکلاتی ایجاد می کند که انجام کار را به تعویق می اندازد و یا مانع رسیدن محقق به کلیه اهداف مطلوب او می شود.

عامل زمان : مسأله زمانی یکی از مهمترین مسائلی است که محقق باید با توجه به آن برنامه پایان نامه خویش را به انجام رساند . این محقق اگر دانشجو است باید سعی نماید تا در موعد مقرر کار پایان نامه خویش را به انجام رساند. در غیر اینصورت، اگرچه زحماتی هم کشیده باشد و کار جالبی نیز ارایه کند، نتیجه زحمات خویش را بدست نخواهد آورد. در مواردی نیز ، غالباً برای حل مشکلی که جنبه فوریت دارد دست به تحقیق و مطالعه می زنند و اگر بنا باشد که بدون توجه به عامل زمان ، کار پایان نامه را ادامه دهند ممکن است زمانی به نتیجه برسند که چندان مفید فایده نباشد . برای مثال ، بیماری جاروک (آفت درختان لیمو امانی در جنوب ) . اگر بنا باشد که به عامل زمان در این مورد بی توجه باشیم ، نه تنها نتیجه ای از مطالعات انجام شده نخواهیم گرفت ، بلکه ممکن است تعداد زیادی ازمردم مملکت را نیز قربانی این تأخیر و تعلل کنیم.

عامل مکان : محقق باید توجه داشته باشد که مکان انتخاب شده برای کار تحقیق ، مکانی است مناسب ، و می توان در شرایطی سهل و آسان کار پایان نامه را شروع نمود و به انجام رسانید . همچنین از بین مکان هایی که برای تحقیق مسأله مورد نظر مناسب تشخیص داده می شود باید آن مکانی انتخاب شود که مشکلات در آن کمتر باشد و اطلاعات مورد نظر آسان تر بدست آید.

همچنین بخوانید:

پیشینه و سابقه ثبت موضوع را چگونه استعلام بگیریم؟؟

لطفا جهت ثبت سفارش در زمینه انجام پایان نامه و پروپوزال در کلیه گرایش ها با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید
0910-916-8283
0910-916-8485
0910-835-8950
و یا فرم ذیل را تکمیل فرمایید تا کارشناسان تهران رساله در اسرع وقت به درخواست شما رسیدگی نمایند

نام و نام خانوادگی (الزامی)

رشته تحصیلی (الزامی)

نوع سفارش(الزامی)

موضوع سفارش(الزامی)

دانشگاه محل تحصیل(الزامی)

شماره تماس (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

توضیحات شما

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

Untitled

تحقیقات بنیادی، کاربردی، عملی

براساس هدف تحقيقات علمى را مى‌توان به سه گروه بنيادي، کاربردى و عملی تقسيم کرد ...

تماس جهت مشاوره رایگان